روانشناسی (Psychology)
 
شما این قدرت را دارید که زندگانی ای سرشار از عشق و رضایت بیافرینید . باربارا دی آنجلیس


  

یک زوج شاد ممکن است از هر سن و نژادی باشند. مهم نیست که زن و شوهرهای شاد چه مدت است که با هم زندگی می کنند. مهم این است که با دیدن آنها، خودمان متوجه شاد بودنشان میشویم. چگونه این زوج ها در اوقات خوب و بد، همچنان دوستدار یکدیگر باقی می مانند؟ خوشبختانه این مطلب ربطی به بخت و اقبال ندارد. آنها به واسطه تلاش زیاد و تعهد، اهمیت این «باید» ها را نمایان ساخته اند. از آنجاییکه تعداد اندکی از زن و شوهرها با این «بایدها» آشنا هستند، آنها را «رازهای» رابطه زناشویی می نامیم. 

زوجهای شاد و رازهای آنها

1- دیدگاهی واقع گرایانه درباره رابطه زناشویی موفق داشته باشید.

توجه کنید که عشق و هیجان شدیدی که در آغاز رابطه عاشقانه با همسرتان دارید دوام نمی آورد. در مقابل رابطه ای عمیق تر و پربار تر که عشق هم در آن است جایگزین آن میگردد. یک رابطه دراز مدت در بر دارنده فراز و نشیب هایی است و انتظار اینکه همیشه اوضاع بی عیب و نقص باشد غیر واقعی می باشد.

2- روی رابطه زناشویی کار کنید.

اگر به یک باغ رسیدگی نشود، علفهای هرزی در آن شکل میگیرد که حتی در نهایت می تواند مقاوم ترین گیاهان را نیز نابود سازد. رابطه زناشویی نیز اینگونه است. پرداختن سریع به مشکلات و سوء تفاهم ها امری مهم می باشد. برخی از افراد بر این باورند که رابطه زناشویی خوب بصورت طبیعی به وجود می آید. اما حقیقت آن است که یک رابطه زناشویی مطلوب، همانند هر چیز دیگری که در زندگی می خواهید در آن موفق باشید، نیازمند توجه و پرداختن مداوم به آن است. اگر به رابطه تان بی توجهی کنید، مسلماً به وضعیتی نامطلوب دچار خواهید شد.

3- اوقاتی را با هم بگذرانید.

هیچ چیزی نمیتواند جایگزین اوقاتی که بصورت مفید با هم می گذرانید شود.آنگاه که وقتی را با هم بدون فرزندان، حیوانات خانگی یا سایر مواردی که در رابطه تان اختلال ایجادمیکند میگذرانید، در واقع پیوندی را شکل می دهید که در سخت ترین اوقات زندگی همراهتان خواهد ماند. بهتر است وقتی که با یکدیگر می گذرانید همراه با فعالیتی مشترک باشد و نه فقط تماشای تلویزیون!

4- بخشی از زندگی را به جدای از هم بودن اختصاص دهید.

بر خلاف باور عموم، گذراندن اوقاتی جدا از همسر امری مهم در یک رابطه زناشویی شاد است. بسیار خوباست که علایق و فعالیتهای انفرادی داشته باشیم و با انرژی مضاعف به رابطه زناشویی بازگردیم و تجاربمان را با همسرمان درمیان نهیم. جدا از همسر بودن به ما اهمیتی که او برایمان دارد را یادآوری می نماید.

5- از تفاوتها حداکثر استفاده را ببرید.

لحظه ای درنگ کنید و از خود بپرسید: چه چیزی در ابتدا باعث شده بود که مجذوب همسرتان شوید. تقریباً  مطمئنم که آن ویژگی دقیقاً همان چیزی است که الان شما را بیش از هر چیز دیگری عصبانی میکند! نگاهی دوباره به تفاوتهای میان خود و همسرتان بیاندازید. در واقع  تقاوتهای میان ما و همسرتان، میان شما توازن برقرارمیکند و شما را تبدیل به یک تیم با ویزگیهای بهتر و توانایی های بیشتر مینماید.

6- از همسرتان انتظار تغییر نداشته باشید.

در عین حال کاری بیشتر از آنجه او ازشما می خواهد انجام دهید. اگرشما و همسرتان دست از تلاش برای تغییر دادن یکدیگر بردارید، عامل بوجود آوردنده اکثر مشاجرات ازبین خواهد رفت. در عین حال هردوی شما می بایست بر انجام کاری بیشتر از آنچه از یکدیگر انتظاردارید تمرکز کنید،حتی اگر این مساله طبیعی به نظر نرسد. به عنوان مثال بجای گله و شکایت از اینکه چرا همسرتان هرگز ماشین ظرفشویی را تمیز نمی کند، یکبار خودتان بدون غر زدن این کار را انجام دهید. ممکن است همسرتان متوجه تلاش شما شده و در انجام کارهای منزل سعی بیشتری نماید. حال اگر این کار را با هم انجام دهید مسلماً موفقیت بیشتری نصیبتان خواهد شد.

7- قبول کنید که برخی از مشکلات رانمیتوان حل نمود.

شاید مواردی باشد که نتوانید با همسرتان به نظر یکسانی برسید. بجای تلف کردن وقت و انرژی تان، قبول کنیدکه نظر یکدیگر را قبول ندارید و سعی کنید تا آنرا بپذیرید یا در مورد آن مساله بیشتر تامل و بررسی نمایید. وقتی دو نفر سالهابا هم زندگی نمایند، بی شک در مواردی با نظر یکدیگر مخالف خواهند بود. شاد بودن رابطه زناشویی به نحوه عمل زن وشوهر دراین موارد (از طریق پذیرش مساله, تغییر و یا قبول اینکه آن مساله چندان با اهمیت نیست) بستگی دارد.

8- ارتباط داشته باشید.

کمبود ارتباط بین زن و شوهر دلیل اصلی شکست رابطه زناشویی حتی در رابطه خوب زناشویی است. اما یک قاعده مناسب برای ارتباط مخصوصاً در موارد بسیار حساس و اختلاف برانگیز عبارت از اینکه: به نظر همسرتان گوش دهید، بدون اینکه وسط حرفش بپرید. وقتی که حرفش تمام شد، خلاصهای از آنچه او گفت را بیان کنید. اگر توانستید موارد مهم را با تاکید بگویید حتی اگر با آن موافق هم نباشید.این کار باعث میشود که همسرتان از حالت تدافعی خارج شده و شنیدن افکار و احساسات شما برای او آسانتر گردد. اگر از این قاعده استفاده کنید، احتمال بروز مشاجره خیلی کم میشود و حتی ممکن است به درک متقابل یا راه حلی برای آن مورد برسید.

9- صداقت ضروری است.

ممکن است مسایلی را با همسرتان در میان بگذارید که او مایل به شنیدن آنها نباشد. این بهتر از آن است که همسرتان در صداقت شما شک کند.عدم اعتماد یکی از عوامل اصلی شکست در رابطه زناشویی میباشد.  وقتی که اعتماد خدشه دار شده یا از بین برود، ایجاد مجدد اعتماد وقت بسیار زیادی خواهد گرفت. شاد ترین زوج ها آنهایی هستند که صداقت در زندگیشان امری طبیعی و روزمره همچون تنفس است.

10- به همسرتان احترام بگذارید و به حضورش بی اعتنا نباشید.

اگر با همسرتان با احترام رفتار کنید، احترام متقابلی دریافت خواهید نمود. یاد آوری مدام این نکته به همسرتان که چقدر وجودش برایتان با ارزش است، سبب عمق بخشی غیر قابل توصیفی به رابطه تان خواهدشد. قبل از گفتن «دوستت دارم» لحظه ای مکث کنید تا با تمام وجود این مفهوم را برسانید. نگران بیان احساسات خود برای تحسین همسرتان نباشید. زیرا او از شما بخاطر آن سپاسگذار خواهد بود.

تبدیل این رازها به بخشی اساسی از زندگی زناشویی ساده نخواهد بود. در واقع در آغاز تلاش شما همانند دانه های کاشته شده ای است که بالا نمیآید. اگربه تلاشهایتان ادامه دهید، از آنچه کاشته ایدمحصولی بدست خواهید اورد.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : محمدرضا
قالب وبلاگ
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو