روانشناسی (Psychology)
 
شما این قدرت را دارید که زندگانی ای سرشار از عشق و رضایت بیافرینید . باربارا دی آنجلیس


ازدواج

.

با پاسخ دادن به این پرسشها، درخواهید یافت كه اعتقادات و باورهای بنیادی تان در رابطه با یك ارتباط عمیق و ریشه دار چیست. هنگام پاسخ دادن به این پرسشها، اولین فكری كه به ذهن تان می رسد، در نظر بگیرید و براساس آن به این سؤالات پاسخ دهید:

به نظر شما، بهترین شیوه برای این كه اطمینان یابید كه طرف مقابل تان كاملاً برازنده و مناسب حال شما است. چیست؟

الف ـ این كه خواسته ها و سلایق تان در زندگی، عیناً مثل هم هستند.
ب ـ این كه شما در این ارتباط، همیشه شاد و راضی هستید و هیچ اختلاف نظر و مشكلی بین تان وجود ندارد.
ج ـ این كه به اتفاق هم با مشكلات مواجه می شوید و مبارزه می كنید و روز به روز بیشتر به یكدیگر نزدیك می شوید.
د ـ این كه والدین و خانواده تان، او را تأیید می كنند.

به نظر شما. زوج ها از چه طریق قادرند به بهترین نحو، مشكلات و مسایل مهم زندگی مشتركشان را حل و برطرف كنند؟

الف ـ این كه ابتدا مشخص كنند كه چه كسی در اشتباه است و حق با كدام یك است.
ب ـ حتی درصورتی ناراحتی و نارضایتی شدید، بایستی مدام و همواره در مورد آنها با یكدیگر صحبت و تبادل نظر كنند.
ج ـ آنها را به حال خود رها كنند و منتظر بمانند تا اوضاع خود به خود بهبود یابد.
د ـ تمام حواس و توجه خود را روی آنها متمركز كنند و گوش دل و جان به حرف ها و پیشنهادهای یكدیگر بدهند.

واژه ماه عسل دوره و مرحله ای از زندگی مشترك زوج ها محسوب می شود كه:

الف ـ باعث می شود اطمینان پیدا كنیم كه همسرمان كاملاً برازنده و مناسب حال ما است.
ب ـ فرصتی در اختیارمان قرار می دهد تا دریابیم كه آینده زندگی مشتركمان به چه شكلی پیش خواهد رفت.
ج ـ تا حدی مسخره و بچه گانه است و نمی توانیم طی آن دوره زندگی طبیعی خودمان را ادامه دهیم.
د ـ اگر واقعاً همسرمان نیمه گمشده و برازنده ما باشد، این دوره می تواند تا ابد به همان شكل ادامه داشته باشد.

درزندگی مشترك زوجها، ممكن است تفاوت ها، اختلاف نظرها و مشكلاتی قد علم كنند. این ها:
الف ـ نمایانگر و علامتی دال بر این حقیقت هستند كه لازم است تغییر و تحولاتی در همسرتان به وجود آورید.
ب ـ دلایل و عللی هستند كه باعث می شوند گذشت و سازش خود را به یكدیگر نشان دهید و در جهت بهبود ارتباطتان بیشتر بكوشید.
ج ـ به منزله علایم هشدار دهنده ای هستند كه ثابت می كنند همسرتان مناسب حال و برازنده شما نیست و به دردتان نمی خورد.
د ـ به منزله علایم و نشانه هایی هستند كه به ما می گویند زمان آن فرا رسیده است كه چیزهایی جدیدی یاد بگیریم و به مرحله رشد و شكوفایی دست پیدا كنیم.

زوجهایی كه همیشه رضایت خاطر، خرسندی، خشنودی و شادمانی شان را با یكدیگر تقسیم می كنند با زوجهایی متفاوت هستند كه دائماً ابراز نارضایتی و ناراحتی می كنند و دلشان با یكدیگر نیست. به نظر شما، تفاوت اصلی آنها در چیست؟

الف ـ زوجهای گروه اول، هرگز عصبانی نمی شوند، جروبحث به راه نمی اندازند و دعوا مرافعه نمی كنند و همواره خونسردی و آرامش خود را حفظ می كنند و خویشتن دار هستند.
ب ـ زوجهای گروه اول به خراب شدن اوضاع دامن نمی زنند و در واقع در زندگی شان، موش نمی دوانند.
ج ـ زوجهای گروه اول مسایل و مشكلات، تفاوت ها و اختلاف نظرهای كمتری دارند، در نتیجه بیشتر فرصت پیدا می كنند كه به یكدیگر برسند و از زندگی شان لذت واقعی ببرند.
دـ زوج های گروه اول، برای حل و رفع مسایل و مشكلات موجود در زندگی مشتركشان، از ابزار، تجهیزات، شگردها، راهكارها و تدابیر زیركانه تر و بهتری برخوردارند.

نتیجه آزمون

سؤال 1: الف 3 امتیاز، ب 2 امتیاز، ج 4 امتیاز و د 1 امتیاز
سؤال 2: الف 3 امتیاز، ب 2 امتیاز، ج 1 امتیاز و د 4 امتیاز
سؤال 3: الف 2 امتیاز، ب 4 امتیاز، ج 1 امتیاز و د 3 امتیاز
سؤال 4: الف 2 امتیاز، ب 3 امتیاز، ج 1 امتیاز و د 4 امتیاز
سؤال 5: الف 2امتیاز، ب 3 امتیاز، ج 1 امتیاز و د 4 امتیاز

اگر امتیازتان بین 17 تا 20 است: به شما تبریك می گوییم! شما به خوبی از نقاط ضعف و قوت شخصیت خودتان آگاهید و معنا و مفهم واقعی زندگی مشترك و همسرداری را كاملاً و به خوبی درك كرده اید. شما می دانید كه هر ارتباط مشتركی، از فراز و نشیب های خاصی برخوردار است و قادرید خودتان را با آنها هماهنگ و سازگار كنید و مشكلات و موانع را از سر راه بردارید. در هنگام مواجهه با یك اختلاف نظر یا اختلاف سلیقه با همسرتان، ابتدا خود را به جای او می گذارید و از دریچه دید او به مسایل می نگرید، اشتباهات خود را به راحتی می پذیرید و در صورت لزوم حاضرید مصالحه و گذشت كنید. قطعاً با این روحیه ایثار و همدلی كه شما دارید، حتی قادرید كوه را از جای خود بلند كنید و از یك زندگی مشترك پر از صلح و صفا و آرامش برخوردار باشید.

اگر امتیازتان بین 13 تا 16 است: شما از روحیه ای فداكار و ایثارگر برخوردارید، ولی مایلید همسرتان نیز، به موقع، شما را درك كند و از خودگذشتگی نشان دهد. ممكن است، در هنگام مواجهه با مشكلات، ابتدا، كمی خودتان را ببازید و دچار حالت سردرگمی و بلاتكلیفی شوید، ولی خیلی زود به خودتان می آیید و اوضاع را به بهترین نحو، سروسامان می دهید. متأسفانه، در هنگام پذیرفتن اشتباهات و خطاهایتان، كمی سرسخت و لجوجانه عمل می كنید، ولی با كمی تأمل و سبك و سنگین كردن جوانب امر، قادرید به راهكارهایی مناسب دست یابید و بر موانع و مشكلات فایق آیید.

اگر امتیازتان بین 9 تا 12 است: شما فردی سرسخت و خود رأی هستید و بر اعتقادات و باورهای ریشه دار و عمیق تان به شدت اصرار می ورزید و مایلید آنها را در زندگی مشتركتان اعمال كنید. این به شرطی خوب است كه ابتدا، بتوانید به تفاهمی با همسرتان در این زمینه، دست یابید و بعد از گذشت چند سال از زندگی مشتركتان و شناخت هر چه بیشتر با یكدیگر، با هم فكری همسرتان آنها را با در نظر گرفتن وضعیت ارتباطتتان، به كار گیرید. متأسفانه در هنگام مواجهه با مشكلات و موانع، به سرعت دست و پایتان را گم می كنید و قادر نیستید بدون گرفتن كمك فكری از اطرافیانتان به رفع و حل آنها بپردازید.
بهتر است در این طور مواقع، ابتدا به غور و بررسی پیرامون مشكل پیش آمده بپردازید و با گرفتن كمك فكری و معنوی از همسرتان، بدون دخالت دادن اطرافیان، مشكلات را حل كنید.

اگر امتیازتان بین 5 تا 8 است: ابتدا باید به این سؤال پاسخ دهید: آیا معنا و مفهوم واقعی زندگی مشترك و ارتباط دوجانبه را به درستی درك كرده اید؟ اگر پاسخ تان به این سؤال منفی است (كه حتماً همین طور است، چون امتیازات شما نمایانگر آن است) قبل از تصمیم گیری برای ازدواج، بایستی به زندگی مشترك آرام و پر از تفاهم زوج های اطرافتان دقیق شوید و راهكارهای مدبرانه آنها را فرا بگیرید. متأسفانه، از قدرت تصمیم گیری بالایی برخوردار نیستید و حرفهای دیگران به سرعت و به سهولت رویتان اثر می كنند، بدون این كه پیرامون آنها بیندیشید و بعد از كمی جرح و تعدیل در آنها، اقدام كنید. زندگی مشترك به سان خیابانی دو طرفه است كه باید حق و حقوق طرفین در آن، به طور یكسان و مساوی رعایت شود، وگرنه مشكلات و موانعی بر سر راهتان قد علم می كنند كه حل و رفع آنها غیر ممكن است.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : محمدرضا
قالب وبلاگ
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو