روانشناسی (Psychology)
 
شما این قدرت را دارید که زندگانی ای سرشار از عشق و رضایت بیافرینید . باربارا دی آنجلیس


 

جسم کوچکی را بردارید , چیزهای ساده مانند یک مداد یا یک انگشتری , وآن را در کف اتاق قرار دهید . چند قدمی از آن فاصله بگیرید و در فاصله حدود یک متری با آن خیره شوید . در حدود پنج دقیقه در شرایطی که با نظم جدیدی تنفس می کنید , نفس های عمیق و آهسته , دقیقا آن را مشاهده کنید. هوای اتاق لازم است که قبلا کمی گرم و به خوبی تهویه شده باشد. نور ضعیف به موفقیت برنامه کمک می کند. همانطور که آهسته و عمیق نفس می کشید , به جسم مورد بحث خیره شوید. مختصات آن را از جمله شکل , جنس , رنگ و ... با دقت بیشتری مورد مطالعه قرار دهید. آگاهی و توجه خودتان را نسبت به حجمی از هوا که این جسم اشغال کرده گسترش دهید. مانند اشعه ایکس به داخا آن نفوذ کنید و قسمت های مختلف آن را هرچه دقیق تر درک کنید . وزت ئ غلظت آن را احساس کنید. بر روی ویژگی های آن تمرکز نکنید , بلکه همینطور آرام و راحت نظاره گر آن باشید. اگر متوجه شدید به طور ناخودآگاه با تنگ کردن چشم و چین دادن به ابرو مشغول کار هستید , بدانید در حال تمرکز هستید و تمرکز با اضطراب و تنش همراه است و این حالت برای پیدایش پدیده های حی مناسب نیستند.
پس از اینکه تمام نگات این جسم را به خاطر سپردید به آرامی چشمانتان را بر هم بگذارید و سعی کنید آنچه را که قبلا به چشمان باز رویت کرده اید , با چشمان بسته مجسم و روئیت کنید. این کار را آنچنان با دقت و ظرافت انجام دهید که گویی با چشمان باز نظاره گر جسم هستید.
برای افراد مختلف اسن تجسم ممکن است راحت یا بسیار سخت باشد. اگر در روئیت جسم با چشمان بسته اشکالی داشتید , دوباره چشمانتان را باز کنید تا درک آن برای شما راحت تر باشد. برای باز نگری جسم نیم دقیقه کافی می باشد.
صبور و پرکار باشید. نتیجه کار برای کسانی که طی چند لحظه به موفقیت می رسند یا کسانی پس از مدتها این کار را باد می گیرند مساوی و مشابه است. پس از آنکه در تجسم جسم موفق شدید , جسم را از زمین بردارید و در کف دستتان قرار دهید و با کف دست دیگر روی آن را بپوشانید . مشخصات آن را در این شرایط احساس کنید. نسبت به سختی یا نرمی آن آگاهی پیدا کنید. درجه حرارت آن را احساس کنید به ارتعاشاتی که از آن خارج می شود دقیق شوید.
آنچا را که حس کرده اید , به زبان ساده و کنایه ترجمه و بیان کنید. آیا این شیء نوعی روشنایی یا تاریکی را بیان می کند ؟ آیا به شادی یا غم و اندوه مربوط می گردد ؟ آن را دوستانه یا خصمانه می انگارید؟ نشانه ای از قدرت یا ضعف است؟ در ادامه این نازک خیالی را تصور کنید اگر این جسم زبان داشت احتمالا چه مطالبی را بیان می داشت؟ اگر این جسم ناگهان به حیوانی تبدیل میشد , احتمالا به چه جانوری مبدل میگردید؟ حیوان نر یا ماده؟
برای برخی از انسانها خارج از رنگ و بو , سختی یا نرمی , دریافت و احساس بعضی از احساس های غیر معمول بسیار مشکل است , در حالی که گروهی دیگر از انسانها , انبوه مفاهیم و ادراکات سمبولیک و استعاری بسهولت درک و لمس میکنند.
اگر برای شما کسب اطلاعات و ادراکات بیشتر و زیادتر مقدور نیست , نگران نباشید . تمرین کنید و باز تمرین کنید . هر باز به درک و ویژگی های بیشتری نایل می شوید.
پس از انجام این تمرین , برای چند لحظه چشمانتان را ببندید , چند دم و بازدم عمیق انجام دهید. چشمانتان را باز کنید و با آرامی از جا بر خیزید.

 

تصویر ذهنی

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : محمدرضا
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic