روانشناسی (Psychology)
 
شما این قدرت را دارید که زندگانی ای سرشار از عشق و رضایت بیافرینید . باربارا دی آنجلیسدر این ‌بازار کساد، ‌شرکت‌ و محیط‌های تجاری خصوصی، ‌علاقه وافری به استخدام دختران جوان و خانم‌ها دارند! اگر کسی نداند فکر می‌کند که این شرکت‌ها حامی سرسخت استخدام زنان هستند اما زهی خیال باطل! در ورای این استخدام‌ها، ‌نوعی اندیشه کثیف با نگاهی استثمارگرانه به زن،وجود داردکه ‌عموماً رعایت اخلاق، ‌قانون و چارچوب‌ها را در قبال زنان و دختران نادیده می‌گیرد. ‌در این نگاه که از گفتن دلایلش معذورم
زن فقط یک جنس ناب است!

در بعضی آگهی‌ها فقط با یک شماره تلفن همراه برخورد می‌کنید …. ولی چرا تلفن همراه ؟!

حتی گاهی در بعضی از این آگهی‌‌ها به چشم می‌خورد که نوشته شده به یک خانم منشی از ساعت 22 – 19 نیازمندیم. به واقع کدام شرکت یا مطب پزشکی می‌تواند در این بازه زمانی مراجعه کننده داشته باشد؟

به نظر شما سر زدن چنین رفتارهایی از ما که ادعای فرهنگ چند هزار ساله را داریم صحیح است؟

فكر میكنید این موارد چه دلایلی می تواند داشته باشد ؟! اغفال دختران جوان به بهانه استخدام منشی

باید تمامی‎ صفحات را نگاهی بیاندازد چیزی که جالب است برخی آگهی‎ها هر روز تکرار می‎شوند؛ یعنی پس از این همه انتشار آگهی نتوانسته اند نیروی کار مناسب خود را پیدا کنند.

اغلب آگهی‎ها مربوط به استخدام منشی یا کارمند دفتری است و آگهی‎ها بیشتر با این مضمون است: «استخدام منشی دیپلمه با حقوق مکفی». پس از تماس با یکی از این آگهی‎ها قرار می‎گذارم تا حضورا به آنجا مراجعه کنم. ساعت 5 بعد از ظهر به همان آدرسی که گفته بودند رفتم. وقتی وارد ساختمان شدم واحد مربوطه را پیدا کردم زنگ واحد را زدم، مردی میانسال در را باز کرد و مرا به اتاق رییس شرکت راهنمایی کرد.


محیط فیزیکی شرکت یک محیط بسته بود به طوری که به یک منزل مسکونی بیشتر شبیه بود تا یک مکان تجاری.

به من گفته شد که می‎توانم از روز بعد کار خود را در آن شرکت آغاز کنم و حقوقم نیز 150 هزار تومان در ماه است، ولی اگر پس از ساعت 6 نیز به عنوان اضافه کار در شرکت بمانم حقوق بیشتری دریافت خواهم کرد.وقتی در مورد نوع فعالیت شرکت سوال کردم جواب داد که شرکت در زمینه تجارت لوازم بهداشتی و شیرآلات فعال است.

روز بعد ساعت 8 صبح طبق قرار قبلی به شرکت مراجعه کردم پس از ساعتی رییس شرکت هم وارد شد.در آن چند ساعتی که آن جا بودم اتفاقاتی افتاد که فرار را بر قرار ترجیح داده و به سرعت آن جا را ترک کردم، بسیار سریع متوجه شدم که وظیفه من تنها انجام دادن کار یک منشی نیست.

شاید بارها و بارها حوادثی این چنین را شنیده باشید شرکت‎های خصوصی که بدون هیچ نظارتی فعالیت کرده و در راستای فعالیت‎های خود اقدام به سوء‎استفاده‎های غیر اخلاقی از کارمندان خود می‎کنند.

دختران جوانی نیز به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب با وعده‎های حقوق بالا فریب خورده و با ناآگاهی به استخدام این شرکت‎ها درآمده و ناخواسته وارد فعالیت‎های غیر اخلاقی این شرکت‎ها می‎شوند.

نبود سیستم نظارتی بر فعالیت‎های چنین شرکت‎هایی موجب شده است تا این شرکت‎ها همچنان پابرجا باقی بمانند و با وجود شکایات متعدد مردم از این شرکت‎ها اقدام جدی در راستای نظارت بر عملکرد آنها صورت نگیرد.

این شرکت‎ها عموما در محیط‎های بسته و دور از انظار فعالیت می‎کنند و افراد شاغل در آنها از امنیت اخلاقی برخوردار نیستند.

به دلیل این که شرکت‎های فوق تحت نظارت هیچ سازمان یا صنفی فعالیت نمی‎کنند و برای تاسیس آنها نیاز به اخذ مجوز از هیچ ارگان دولتی نیست. تاسیس اینگونه شرکت‎های خصوصی تنها به ثبت یا چاپ اطلاعیه در روزنامه‎های رسمی نیاز دارد و به این شیوه هر فردی بدون در نظر گرفتن صلاحیت وی، می‎تواند برای تاسیس شرکت اقدام کند.

 

رئیس اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی نیز در این زمینه گفت: از جمله مصادیق اماکن عمومی شرکت‎ها و موسساتی هستند که از طریق ثبت شرکت‎ها به ثبت رسیده و فعالیت می‎کنند که عموما فعالیت این شرکت‎ها در حوزه‎های اجتماعی، اقتصادی و بعضا فرهنگی است که البته آثاری از فعالیت‎های سیاسی هم در برخی از این شرکت‎ها دیده می‎شود.

‌این روزها بازار کار و شغل‌یابی کساد است و هر شهروندی برای پیدا کردن کار حتی در حد خدماتی و آبدارچی باید روزها و ماه‌ها دوندگی کند اما در این ‌بازار کساد، ‌شرکت‌ و محیط‌های تجاری خصوصی، ‌علاقه وافری به استخدام دختران جوان و خانم‌ها دارند! اگر کسی نداند فکر می‌کند که این شرکت‌ها حامی سرسخت استخدام زنان هستند اما زهی خیال باطل! در ورای این استخدام‌ها، ‌نوعی اندیشه کثیف با نگاهی استثمارگرانه به زن،وجود داردکه ‌عموماً رعایت اخلاق، ‌قانون و چارچوب‌ها را در قبال زنان و دختران نادیده می‌گیرد. ‌در این نگاه که از گفتن دلایلش معذورم .زن فقط یک جنس ناب است!!!

‌بسیاری از شرکت‌ها و محیط‌های تجاری خصوصی در برهه کنونی با تأثیرپذیری عموماً ناخودآگاه از اندیشه‌های اروپایی- آمریکایی نسبت به طبقه زنان و دختران، ‌پا در وادی خطرناکی گذاشته‌‌اند که گسترش و تداوم آن، ‌کرامت و شخصیت اجتماعی زنان ایرانی را که همواره در طول تاریخ زبانزد خاص و عام بوده، ‌خدشه‌دار می‌کند. ‌نباید از این نکته مهم غافل بود که اتاق فکر جنگ نرم علیه ایران و کشورهای در حال توسعه- به‌ویژه کشورهای شرقی- برای کشاندن یک جامعه به سمت انحطاط، ‌در نخستین شلیک نرم خود، ‌زنان و دختران آن جامعه را هدف قرار می‌دهند.

اعتماد زودهنگام دختران جوان عامل بروز مشکلات بعدی است، زهرا همتی کارشناس مرکزمشاوره سازمان بهزیستی معتقد است: ‌یکی از عوامل اصلی آسیب دیدن دختران در محیط‌های کاری به ویژه شرکت‌های خصوصی اعتماد زودهنگام به همکاران و دوستان است. ‌این کارشناس سازمان بهزیستی در ادامه با بیان این مطلب که خانواده به ویژه پدر و مادر نقش بسزایی در آموزش دختران جوان برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران دارند، گفت: ‌شهرهای بزرگی همچون تهران ‌شاهرگ حیاتی رشد آسیب‌های اجتماعی است.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : محمدرضا
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic